Pięć najważniejszych prezentacji z AWS re:Invent 2019

2 stycznia 2020 · 2 minuty czytania

Ciężko jest podsumować tygodniową konferencję wybierając tylko kilka prezentacji. Niemniej starałem się wybrać takie, które przekrojową pokażą to o czym był re:Invent z perspektywy serverless. Wszystkie serverlessowe prezentacje można obejrzeć na tej playliście.

Pozycje obowiązkowe

Serverless architectural patterns and best practices (ARC307)

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich budująch lub planujących budować aplikacje serverless. W przystępny sposób prezentuje popularne wzorce architektoniczne (REST, GraphQL API, webhook, fan-out, strangler) zbudowane w oparciu o usługi serverless.


Optimizing your serverless applications (SVS401)

Kolejna pozycja obowiązkowa. Zbiór najlepszych praktyk pisania funkcji i ogólnie tworzenia aplikacji serverless. Chris Munns regularnie ją aktualizuje, więc to najlepsze źródło informacji o tym, co aktualnie AWS rekomenduje jako dobre praktyki.


Full-stack

Production-grade full-stack apps with AWS Amplify (MOB308)

Prezentacja pokazująca jak od zera zbudować aplikację (frontend i backend) służącą do rezerwowania lotów korzystając z AWS Amplify. Warto zobaczyć jak AWS stworzył rozwiązanie do full-stack developmentu budując narzędzie (Amplify) i usługę (Amplify Console), która w sobie integruje wiele innych usług AWSowych.


Event-driven

Moving to event-driven architectures (SVS308)

Przekrojowa prezentacja o tym, jak buduje się architektury event-driven. Od tego, skąd się wzieły, przez to, czym jest event (zdarzenie), do tego jakie usługi w AWS służą to budowania takich architektur. Polecam szczególnie z powodu osoby prezentującej.


DynamoDB

Data modeling with Amazon DynamoDB (CMY304)

Mimo że nie jestem fanem podejście, w którym modeluje się bazę danych na jednej tabeli w DynamoDB, to warto obejrzeć tę prezentację Alexa, aby zrozumieć od podstaw, na czym to polega.


Bonus - jak działa Lambda

A serverless journey: AWS Lambda under the hood (SVS405)

Bardzo techniczna i szczegółowa sesja o tym, jak zbudowana jest usługa AWS Lambda. Nie są to informację, które wykorzystuje się w codziennej pracy, nie mniej, jeżeli jesteś zainteresowany tym, jak coś działa “pod spodem”, to jest to prezentacja dla Ciebie.