Newsletter 🗞 #7: Java też jest fajna w serverless

11 maja 2020 · 2 minuty czytania

⚡️ Najważniejsze

🇬🇧 Serverless Chats: Programming AWS Lambda with Mike Roberts

Kolejny świetny odcinek Serverless Chats. Rozmowa Mikiem Robertsem, między innymi o tym, jak pisać testy w serverless, o tym, że cold start nie jest problemem nawet w przypadku Javy i Scali, i o tym, że nie powinno się wrzucać całego Springa do funkcji (bez kitu). Mike ma ogromną wiedzę na temat budowania architektur serverless, prowadzi firmę consultingową Symphonia, ostatnio razem ze swoim wspólnikiem napisali książkę Programming AWS Lambda - Build and Deploy Serverless Applications with Java. A kilka lat temu na stronie Martina Fowlera opublikował jeden z bardziej opiniotwórczych artykułów o tym czym jest serverless.

📖 Do poczytania

🇬🇧 How to Remain Agile with DynamoDB

Wszyscy dobrze wiemy, że DynamoDB jest wspaniałą usługą ;) Nie mniej, pewne ograniczenia tej bazy powodują, że może ona się nie nadawać do nowych projektów czy startupów gdzie rodzaje zapytań, jakie będziemy wykonywać, nie są jeszcze dobrze poznane. W tym artykule jest opisane kilka technik, które pozwolą być bardziej “agile” w korzystaniu z DynamoDB.

🇬🇧 Leveraging Lambda Cache for Serverless Cost-Efficiency

Najprostszym sposobem cachowania w Lambdzie jest przypisanie jakiś danych do zmiennej zdefiniowanej poza handlerem. Dzięki temu mamy dostęp do danych pomiędzy wywołaniami jednej instancji funkcji. Ma to oczywiście swoje minusy, które są opisane w tym artykule.

🇬🇧 Measuring Performance with CloudWatch Custom Metrics and Insights

Artykuł opisujący różne sposoby raportowania niestandardowych metryk do CloudWatcha i to jak je później przetwarzać w CloudWatch Insights. Autor nie wspomniał jeszcze o jednym sposobie, który opisałem we wpisie Raportowanie metryk CloudWatch bez użycia AWS SDK.

🗓 Wydarzenia

🇬🇧 Serverless Events

Tym razem zamiast konkretnego wydarzenia wrzucam stronę, która zawiera nadchodzące wydarzenia o wiadomej tematyce.

Przy okazji przypominam o konferencji Serverless-First Function od AWS, która już za 10 dni. Cały czas można się zarejestrować na stronie.