Newsletter 🗞 #6: Najlepsze prezentacje z Serverless Days Virtual

4 maja 2020 · 2 minuty czytania

⚡️ Najważniejsze

🇬🇧 Serverless Days Virtual

Wirtualna konferencja, o której pisałem dwa tygodnie temu. Cała konferencja trwała cztery i pół godziny. Szczególnie polecam dwie prezentacje. Pierwsza to Code-wise, cloud-foolish (od 5:22) o tym, jak chmura zmienia nasze praktyki wytwarzania oprogramowania i to, co kiedyś miało sens dzisiaj może być już antywzorcem. Druga to Beware the Potholes on the Road to Serverless (od 2:56:44) na temat 13 popularnych błędów popełnianych przy budowaniu architektur serverless.

📖 Do poczytania

🇬🇧 Middy 1.0.0 is here

Middy jest biblioteką w Node.js do zarządzania middlewarami w funkcjach Lambda. Właśnie doczekała się wersji 1.0. Jeżeli piszecie funkcje właśnie w Node.js, to warto się przyjrzeć. W łatwy sposób pozwala wyabstrahować i reużywać kod, który wywołuje się przed lub po głównej logice funkcji. Przydatne to wszelkiego rodzaju walidacji, zarządzania błędami czy transformacji danych.

🇬🇧 Announcing sls-dev-tools v1.0.0!

Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad stworzeniem narzędzia, które pozwalałoby w bardziej przyjazny sposób niż panel AWS, zrozumieć co dzieje się w aplikacjach serverless. To narzędzie w pewnym sensie to realizuje. Nie do końca uważam, że terminal jest najlepszym miejscem do tego (kwestia gustu), niemniej coś w tym jest i na pewno ułatwia pracę osobom na co dzień zajmującymi się z aplikacjami serverless.

🇬🇧 Software Architecture and Design InfoQ Trends Report—April 2020

Redaktorzy z InfoQ zebrali i podsumowali aktualne trendy technologiczne. Serverless został zakwalifikowany jako Early Adopters. O ile nie zgadzam się do końca z komentarzami, to zawsze warto spojrzeć z innej perspektywy na serverless.

🇬🇧 AWS AppSync enables support for generic WebSockets clients with GraphQL real-time subscriptions

Od teraz AWS AppSync pozwala korzystać z subskrypcji GraphQL w czasie rzeczywistym dzięki wspraciu WebSocketów.

🎧 Do posłuchania

🇬🇧 Serverless at DVLA with Matt Lewis and Chris Williams

Kolejny odcinek podcasta Real World Serverless. Tym razem dwóch programistów z brytyjskiej agencji odpowiedzialnej za rejestrację samochodów i praw jazdy opowiada o tym, jak korzystają z serverless. Trochę trudno sobie wyobrazić, żeby jakakolwiek instytucja publiczna w Polsce z taką otwartością mówiła o technologiach, z których korzysta.

🗓 Wydarzenia

🇬🇧 Serverless-First Function

Duże, wirtualne wydarzenie od AWS podzielone na dwa dni. Najpierw 21 maja Serverless for your Organization o tym, jak wprowadzać serverless w organizacjach. Tydzień później Serverless for your Application o tym, jak budować aplikacje serverless. Rejestracja obowiązkowa.