Newsletter 🗞 #5: Serverless to więcej niż AWS, Azure i GCP

28 kwietnia 2020 · 3 minuty czytania

⚡️ Najważniejsze

🇬🇧 Cloud Distros

Świetny artykuł podsumowujący jeden z kierunków rozwoju chmury. AWS, Azure i GCP de facto dostarczają klocki, z których można budować usługi chmurowe wyższego poziomu, z dużo lepszym developer experience. Ten trend, zapoczątkowany przez Heroku ponad 10 lat temu, będzie objawiał się coraz większą liczbą usług bardziej przyjaznych programistom i stworzonym w celu zaimplementowania konkretnego przypadku użycia.

📖 Do poczytania

🇬🇧 Netflix Images Enhanced With AWS Lambda

O tym, jak Netflix zaczął używać AWS Lambdy do przetwarzania obrazków, tym samym redukując koszty o rząd wielkości (z $1000 za dzień do <$100 za dzień).

🇬🇧5 reasons why you should use EventBridge instead of SNS

Pojawia się coraz więcej materiałów o Amazon EventBridge. Wygląda na to, że ta usługa powoli staje się domyślnym mechanizmem komunikacji asynchronicznej w architekturach serverless. EventBridge posiada wiele fajnych funkcjonalności (np. Schema Registry), ale też jest najdroższym rozwiązaniem w porównaniu do SNS czy Kinesis. Polecam prezentację z ostatniego re:Inventa, która omawia tę usługę.

🇬🇧 Accelerating with Serverless!

O tym jak sklep LEGO.com został zmigrowany na serverless i jakie z tego płyną korzyści. Cytat:

Serverless requires a “mind-shift” to see the products as event-driven orchestration of managed services, knitted with infrastructure code, to bring the best value

🇬🇧 Why companies will adopt Serverless sooner than you think

Wersja tekstowa prezentacji, którą Łukasz Szymański dawał na meetupie SysOps/DevOps, i o której pisałem dwa tygodnie temu. Dużo twardych danych, z którymi ciężko dyskutować.

🇬🇧 Add It Up: Azure’s Golang Problem

Analiza wyników corocznej ankiety programistów Go z punktu widzenia korzystania z chmury. AWS wypada zdecydowanie najlepiej. Rośnie procentowo korzystanie z AWS (42% w porównaniu do 40% w 2018 r.), a sama Lambda jest piątą najpopularniejszą usługą służącą do uruchamiania aplikacji w Go (wyżej niż np. AWS EKS). Jak można wywnioskować z tytułu artykułu, Azure nie jest zbyt popularny wśród programistów Go. Między innymi dlatego, że Azure Functions wciąż nie wspiera Go.

🇬🇧 ICYMI: Serverless Q1 2020

Podsumowanie wszystkich nowości w AWSowych usługach serverless z pierwszego kwartału tego roku.

🇬🇧 Serverless Redis Is Here!

Any service or infrastructure that can be serverless, will eventually be serverless.

Kolejny przykład powyższego prawa. Wygląda bardzo obiecująco. Swoją drogą nie raz pisząc funkcję pomyślałem, że przydałby się jakiś cache, a korzystanie z ElastiCache z Lambdy jest mało przyjazne (choćby z powodu wymogu uruchamiania funkcji w VPC).

📹 Do obejrzenia

🇵🇱 Budujemy internetową wypożyczalnie magicznych jednorożców

Dwa tygodnie temu pisałem o sesji live od polskiego oddziału AWS na temat budowania prostej aplikacji w oparciu o usługi serverless. Powyżej nagranie z tego wydarzenia.

🎧 Do posłuchania

🇬🇧 Serverless at LifeWorks with Scott Smethurst and Diana Ionita (cześć II)

Jedna z bardziej znanych osób w świecie serverless Yan Cui zaczął prowadzić podcast Real World Serverless. Do podcasta zapraszani są programiści, którzy na co dzień pracują z architekturami serverless. Powyżej linki do dwóch ostatnich odcinków, ale zdecydowanie polecam wszystkie. Można się dużo dowiedzieć o problemach i wyzwaniach przy tworzeniu dużych aplikacji.

🗓 Wydarzenia

🇵🇱 SecOps Online MeetUp #1

W nadchodzący czwartek odbędzie się pierwsza edycja wirtualnego meetupu na temat SecOps. Jedna z prezentacji będzie dotyczyła bezpieczeństwa aplikacji opartych o AWS Lambda. Będzie o tym mówił Paweł Rzepa.