Newsletter 🗞 #4: W 60 minut dookoła DynamoDB

21 kwietnia 2020 · 3 minuty czytania

⚡️ Najważniejsze

🇬🇧 Serverless Chats: Data Modeling Strategies from The DynamoDB Book with Alex DeBrie

W zeszłym tygodniu najważniejszą wiadomością było wydanie książki The DynamoDB Book. Tym razem jest to odcinek podcastu ServerlessChats z udziałem Alexem DeBriem, czyli autora tej książki. Jeżeli nie chcecie czytać 450 stron, ale mimo wszystko chcecie dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o modelowaniu danych w DynamoDB, to na pewno warto poświęcić 60 minut na przesłuchanie tego odcinka.

Niemniej, bardzo polecam i bardzo zachęcam do zapoznania się z książką Alexa. Ilość i jakość informacji w tej książce jest ogromna i w pewnych momentach bardzo prowokuje do przemyślenia tego, w jaki sposób dotychczas podchodziliśmy do korzystaniu z baz danych.

Przypominam, że kupując książkę The DynamoDB Book z kodem NOWACHMURA dostaniecie $20 rabatu przy pakiecie podstawowym, $30 przy pakiecie plus i $50 przy pakiecie premium!

📖 Do poczytania

Jak wydajnie pracować z AWS w przeglądarce?

5 rad zwiększających produktywność przy korzystaniu z konsoli AWS.

🇬🇧 Amplify CLI adds support for additional Lambda runtimes (Java, Go, .NET and Python) and Lambda cron jobs

Obsługa nowych języków programowania w usługach i narzędziach serverless zawsze cieszy, bo zwiększa popularność tych usług. W tym przypadku o tyle istotne, że dotychaczas Amplify CLI pozwalało tworzyć funkcje tylko w Node.js.

🇬🇧 AWS Serverless Application Repository allows sharing public applications from all commercial AWS regions

Od teraz aplikacje do Serverless Application Repository można publikować ze wszystkich komercyjnych regionów.

Dygresja: kilka lat temu, kiedy jeszcze pracowałem w Serverless Inc., dużo rozmawialiśmy o koncepcji rejestru gotowych funkcji, które można byłoby zaimportować do usługi w Serverless Frameworku. Coś na zasadzie menedżera pakietów tylko, że dla funkcji. Dzięki temu usługi można by składać z istniejących funkcji bez potrzeby implementowania popularnych i typowych funkcjonalności. I o ile pomysł upadł i nie trafił do Serverless Frameworka, to jest on dostępny w AWS SAM, gdzie do stacka można zaimportować aplikację z Serverless Application Repository. Sama koncepcja rejestru funkcji wydaje mi się bardzo atrakcyjna i myślę, że pojawią się produkty z tym związane w przyszłości.

📹 Do obejrzenia

🇬🇧 AWS re:Invent 2019: Serverless architectural patterns and best practices

Jako, że aktualnie nie odbywa się zbyt dużo konferencji to, w tym tygodniu sięgnę po jedną z lepszych prelekcji z ostatniego re:Inventa. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich budujących lub planujących budować aplikacje serverless. W przystępny sposób prezentuje popularne wzorce architektoniczne (REST, GraphQL API, webhook, fan-out, strangler) zaimplementowane w oparciu o usługi serverless.

🎧 Do posłuchania

🇬🇧 Serverless Past, Present And Future With Cazoo’s Chief Architect, Bob Gregory

Ciekawa rozmowa z Bobem Gregorym, który jest Chief Architectem w brytyjskim startupie Cazoo. Startup jest oczywiście w 100% serverless. Bob wyjaśnia czym jest serverless, skąd się wziął, mówi o dobrych praktykach w budowaniu usług serverless i o tym, czego powinniśmy się spodziewać w przyszłości.

🗓 Wydarzenia

🇬🇧 ServerlessDays Virtual

W następną środę (29.04.) odbędzie się pierwsza edycja konferencji ServerlessDays w wersji wirtualnej. Bardzo mocny skład prelegentów (m.in. Yan Cui i Forrest Brazeal) i bardzo interesujące tematy. Aby wziąć udział trzeba się zarejestrować na powyższej stronie. Konferencja rozpocznie się o 18:00 czasu polskiego.