Newsletter 🗞 #3: The DynamoDB Book

13 kwietnia 2020 · 3 minuty czytania

⚡️ Najważniejsze

🇬🇧 The DynamoDB Book

Bardzo czekałem na tę książkę od momentu kiedy Alex zaczął nad nią pracować kilka miesięcy temu. Alex jest jedną z niewielu osób, które posiadają ogromną wiedzę na temat DynamoDB i się tą wiedzą dzielą. Poza książką jest też autorem The DynamoDB Guide, bloga o serverless i jednej z najpopularniejszych prelekcji z ostatniego re:Invent (wg. wyświetleń na YT).

Z roku na rok DynamoDB zdobywa coraz to większą popularność. Nie każda baza danych skaluje się od 0 do 4000 zapisów na sekundę w moment czy obsługuje 45 milionów zapytań na sekundę, nie oczekując od użytkownika żadnej konfiguracji. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że kiedy zaczynałem pracę z DynamoDB modelowanie danych bez relacji i JOINów wydawało mi się dziwne i mało bezpiecznie. Z czasem zauważyłem, że korzyści płynące z zerowego utrzymania czy z elastyczności, którą daje NoSQL, zdecydowanie przewyższają wady. Przy okazji polecam tez artykuł

Na pewno pierwsze kroki z tą bazą nie są łatwe i trzeba zapoznać się z podstawowymi pojęciami i mechnizmami. Jestem przekonany, że ta książka jest najlepszym sposobem, żeby to zrobić.

Kupując książkę z kodem NOWACHMURA dostaniecie $20 rabatu przy pakiecie podstawowym i $50 rabatu przy pakiecie premium!

📖 Do poczytania

🇬🇧 Mitigating serverless lock-in fears

Świetny artykuł (od ThoughtWorks) podsumowujący co oznacza vendor lock-in w przypadku serverless. Według autora koszt lock-in równa się kosztowi ewentualnej migracji pomniejszony o tzw. zysk alternatywny (ang. opportunity gain). Zysk alternatywny w tym przypadku to po prostu szybsze dowiezienie produktu na rynek, co może mieć ogromne znaczenie dla całego biznesu. Żeby zmaksymalizować zysk alternatywny trzeba m.in. zmaksymalizować korzystanie z usług dostarczonych przez dostawcę. Jeżeli natomiast chodzi o minimalizację kosztu migracji, to artykuł proponuje m.in. korzystanie z języków programowania dostępnych u wielu dostawców i oddzielenie logiki biznesowej or platformy korzystając z architektury heksagonalnej.

Nie ma zdania w tym artykule, z którym bym się nie zgadzał.

📹 Do obejrzenia

Serverless Engineer - role of the future?

Nie przesadzę, jeżeli powiem, że jest to jedna z najlepszych prezentacji w tematyce serverless, jakie widziałem w ciągu ostatnich kilku, kilkunastu miesięcy. Łukasz Szymański w uporządkowany sposób przedstawia, jak tzw. biznes patrzy na chmurę i co dla tego biznesu oznacza serverless. Łukasz porównuje serverless z tradycyjnymi usługami chmurowymi z perspektywy doskonałości operacyjnej (ang. operational excellence) i całkowitego kosztu posiadania (ang. Total Cost of Ownership). Dużo ciekawych danych i raportów, które dają do myślenia. Ta prezentacja to obowiązkowa pozycja dla osób, które zastanawiają się, czy związanie swojej kariery z serverless ma sens.

🎧 Do posłuchania

🇬🇧 Serverless Chats #42: Better Serverless Microservices using Domain Driven Design with Susanne Kaiser

Pojawia się coraz więcej materiałów o tym, jak serverless wpasowuje się w podejście domain-driven design. W obu przypadkach chodzi o to, żeby przede wszystkim zajmować się problemami użytkowników. W serverless z perspektywy infrastruktury, a w DDD z perspektywy projektowania oprogramowania.

🗓 Wydarzenia

Budujemy internetową wypożyczalnie magicznych jednorożców

Kolejne serverlessowe wydarzenie od polskiego oddziału AWS. Sesja live, podczas której zaprezentowane zostanie jak krok po kroku zbudować aplikację internetową do wypożyczenia magicznych jednorożców (przydatna rzecz w dzisiejszych czasach) korzystając z API Gateway, Lambda, Cognito, S3 i DynamoDB! Sesja skierowana jest dla osób, które zaczynają swoją przygodę z usługami typu serverless.