Newsletter 🗞 #2: 32 serverlessowe wzorce projektowe

6 kwietnia 2020 · 2 minuty czytania

Kolejny tydzień, kolejne wydanie newslettera nowa chmura! Od przyszłego tygodnia planuję dodać sekcję Do obejrzenia, która będzie zawierała najlepsze prelekcja z różnych konferencji (głównie re:Invent i ServerlessConf). Jeżeli macie jakieś inne sugestie to dajcie znać!

⚡️ Najważniejsze

🇬🇧 Serverless Patterns

Zbiór 32 wzorców projektowych, które autorzy zebrali i skategoryzowali na bazie wpisów na blogach, książek lub innych prac naukowych. Data Lake, The Internal API, The State Machine i wiele innych. Bardzo potrzeba praca, która porządkuje informacje o tym, jak budować architektury serverless rozwiązujące popularne problemy. Bardzo polecam!

📖 Do poczytania

🇬🇧 CloudWatch Contributor Insights for DynamoDB – Now Generally Available

CloudWatch Contributor Insights jest narzędziem, które na bazie logów i zestawu reguł tworzy wykresy dające wgląd w wydajność systemów i aplikacji uruchomionych w AWS. To co jest nowością to możliwość tworzenia takich wizualizacji dla tabel DynamoDB. Dzięki temu możemy m.in. poznać jakie są najczęściej pobierane wpisy z naszej tabeli, co z kolei pozwala nam lepiej projektować tabele i zapytania. Bardzo przydatne narzędzie przy pracy z dużymi tabelami.

Czym jest Serverless? Koncepcja, cechy i przykłady usług

Fajnie, że pojawia się coraz więcej wpisów po polsku, które tłumaczą, czym jest serverless. W tym wpisie, poza wprowadzeniem definicji oraz wymienieniem korzyści, autor podał też przykłady usług serverless u różnych dostawców chmury. Przy okazji przypomnę mój wpis na ten temat.

🎧 Do posłuchania

AWS – “admin w serwerowni” czy w chmurze? – Łukasz Dorosz

Łukasz Dorosz, który kilka tygodni temu wypytał mnie o serverless, tym razem sam wystąpił w roli gościa (tak, świat chmury w Polsce jest dość mały :)) w podcaście Chwila Dla Admina. Jest to rozmowa przybliżająca to czym jest AWS z perspektywy administratorów IT.

🗓 Wydarzenia

Online AWSome Week in Polish

Pięć godzinnych sesji po polsku dla osób, które zaczynają przygodę z AWS. Wprowadzenie do najważniejszych usług AWS (w tym serverless) dostarczone przez polskich Solutions Architectów. Myślę, że czytelnicy tego newslettera nie są odbiorcami tego szkolenia, ale może polecicie komuś, kto chce zrobić pierwsze kroki.