Newsletter 🗞 #1: API Gateway HTTP API

30 marca 2020 · 3 minuty czytania

Cześć! 👋

W końcu jest! Pierwsze wydanie newslettera nowa chmura. Trochę czasu mi to zajęło, ale od teraz plan jest taki, żeby wydania pojawiały się raz w tygodniu, w poniedziałek. Pierwsze wydanie jest trochę szersze i obejmuje to, co działo się w świecie serverless w ciągu kilku ostatnich tygodni.

Każde wydanie będzie składało się z następujących sekcji:

  • Najważniejsze ⚡️ - jeżeli mielibyście z tego newslettera przeczytać (lub przesłuchać) tylko jedną rzecz to od tego właśnie jest ta sekcja.
  • Do poczytania 📖 - inspirujące artykuły, istotne newsy, wartościowe tutoriale. Oczywiście z nastawieniem na te w języku polskim.
  • Do posłuchania 🎧 - najciekawsze odcinki podcastów lub prelekcje z konferencji dotyczące serverless i chmury.
  • Wydarzenia 🗓 - przypomnienia o wszelkich meetupach, konferencjach, szkoleniach czy webinarach. Z wyprzedzeniem, tak żebyście mogli sobie zapisać w kalendarzu.

Nie przedłużając, dzięki za subskrybcję i dajcie znać co mogę poprawić (po prostu odpowiadając na tego maila).

Najważniejsze ⚡️

Building faster, lower cost, better APIs – HTTP APIs now generally available

Kolejny krok milowy, który zwiększy popularność zestawu API Gateway + Lambda do budowania backendowych API. HTTP API to nowa usługa z rodziny API Gateway która, upraszcza tworzenie publicznych endpointów HTTP w oparciu o Lambdę lub o endpoint wystawiony np. z EC2. W porównaniu do dotychczasowego sposobu (który nazywa się teraz API Gateway REST API) nowy sposób jest szybszy o 60%, dużo prostszy w konfiguracji i co najważniejsze, dlatego napisałem o milowym kroku, dużo tańszy (przynajmniej 71%). Wsparcie dla HTTP API jest już w AWS SAM i Serverless Framework. Polecam też odcinek Serverless Chats poświęcony tej usłudze.

Do poczytania 📖

Czy warto mieć certyfikat AWS? 🎓

Kilka tygodni temu napisałem o tym, jaka jest wartość certyfikacji AWS z perspektywy inżyniera i trochę z perspektywy managera zespołu.

The State of Serverless (DataDog) & For the Love of Serverless (NewRelic)

Dwie popularne firmy od monitoringu stworzyły raporty odnośnie serverless. Ten od NewRelica wydaje się trochę bardziej miarodajny. Oba podsumowałem w postach na LinkedIn (raport od DataDog, raport od NewRelic)

Cold start Lambdy - czy wiesz, za co płacisz?

Krótki wpis od Pawła o tym, za które milisekundy płacimy w kontekście cold startu funkcji.

Do posłuchania 🎧

CloudHeroes EP01 - Serverless oczami praktyka

Miałem okazję być gościem w pierwszym odcinku podcastu CloudHeroes. Z Łukaszem Doroszem rozmawialiśmy o serverless, o vendor lock-in, o kontenerach serverless i o tym, że najważniejsze jest dostarczanie wartości użytkownikom.

Serverless Chats: Advanced NoSQL Data Modeling in DynamoDB with Rick Houlihan (część II)

Dwa świetne odcinki podcastu Serverless Chats o DynamoDB. Dużo wiedzy o tym jak modelować dane i jak DynamoDB działa wewnętrznie.

Wydarzenia 🗓

ServerlessDays Virtual

Z wiadomej przyczyny wszystkie konferencje i meetupy zaplanowane na najbliższe miesiące zostały odwołane. Na tę chwilę najciekawszym wydarzeniem zdalnym o tematyce serverless są ServerlessDays Virtual zaplanowane na 29. kwietnia. Można zgłaszać propozycję prelekcji.

Jeżeli chodzi o polskie wydarzenia, to słyszałem o planach zdalnego meetupu. Dam znać jak będę znał więcej szczegółów.